Meloni: Elon Musk nem jelent veszélyt a demokráciára, Soros György igen
Nyilvánosan is védelmébe vette Elon Muskot az olasz miniszterelnök.
Schöpflin György emlékére.
„Először az LSE-n találkoztunk, a nyolcvanas évek végén, amikor Oxfordban tanultam, a Soros Alapítvány segítségével. Rendszeresen jártunk a BBC-be, de úgy emlékszem, az LSE-n találkoztunk először. Akkoriban úgy tűnt nekem, hogy ahhoz az emigrációs körhöz tartozik, amelyik a hazai szamizdatos ellenzékhez kapcsolódik – de persze akkor még a Fidesz is oda tartozott. Gyuri már akkor a nemzetiségi kérdést kutatta, nem közép-iskolás, európai szinten.
De magyar volt, az maradt, annak ellenére, hogy gyerekkorában került ki, és anyanyelvi szinten tanult meg angolul beszélni, skótul élni és gondolkodni is. De érezni magyarul érzett. Mondhatjuk azt, igazi közép-európai polgár volt – hisz felesége révén kicsit észt is lett. De mindvégig Schöpflin maradt, a 20. századi, nyugatos magyar kultúrában oly fontos Schöpflin Aladár unokája és méltó szellemi örököse. Akinek élő kapcsolata volt és maradt a kommunizmus által szétvert háború előtti magyar kultúrához, annak ellenére, hogy 1950-ben családjával együtt távozniuk kellett itthonról.
A rendszerváltás után hazatért. Sokakat meglepett, itthon és külföldön is, amikor az LSE-ről a Fidesz képviselőjeként az Európai Parlamentbe került. Amikor viszont nem indult újra a választáson, már természetesen adódott, hogy onnét az NKE Eötvös Központjába, s azon belül hozzánk, a Politika- és Államelméleti Kutató Intézetbe, meg a kőszegi IASK kötelékébe került. Tudós volt, politikus és diplomata lett, és utána volt ereje visszatérni a tudományhoz. Igaz, politikusként is tanárosan viselkedett, mindenkivel szót értett, mindenkihez volt egy jó szava. Ajkain mindig mosoly bujkált, és minden pártban voltak barátai.”
Nyitókép: MTI/Európai Parlament/Marc Dossmann